Domy na sprzedaż w Poznaniu z rynku wtórnego interesują wiele osób, które chciałyby się wprowadzić do takiej nieruchomości stosunkowo szybko. Jest to problematyczne przy inwestycjach deweloperskich, a tym bardziej samodzielnej budowie, gdzie może to trwać naprawdę długo. Samych ofert będzie też więcej niż w segmencie pierwotnym. Zainteresowanie wzbudzają zarówno budynki na terenie miasta, jak i poza nim. Przed zakupem koniecznie trzeba sprawdzić sytuację prawną i stan techniczny danego obiektu.
Spis treści
Czemu cieszą się takim zainteresowaniem?
Dostępność
Cena
Czas realizacji
Co z nieruchomościami poza samym miastem?
Na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu takich ofert?
Dlaczego domy na sprzedaż w Poznaniu i okolicach z rynku wtórnego cieszą się takim zainteresowaniem?
Domy na sprzedaż w Poznaniu i okolicach są dostępne w większym stopniu na rynku wtórnym niż pierwotnym. Dotyczy to szczególnie wariantów jednorodzinnych, które z perspektywy deweloperów bywają mało opłacalne. Od takich inwestorów można ewentualnie szukać segmentów w zabudowie szeregowej czy bliźniaków. Atutem ofert wtórnych jest na pewno dużo atrakcyjniejsza cena i fakt, że do nieruchomości uda się wprowadzić stosunkowo szybko. Oczywiście pod warunkiem, że nie wybierze się budynku wymagającego generalnego remontu. Zwykle jednak czas oczekiwania na dom jest nieporównywalnie krótszy niż to, ile trzeba czekać na odbiór nieruchomości od dewelopera czy wybudowanie jej od początku. W praktyce nabywcy szukają takich zabudowań nie tylko w obrębie samego miasta, ale i w jego sąsiedztwie.
Dostępność ofert
Na rynku nieruchomości segment domów jest rzecz jasna nieco inny niż ten mieszkaniowy. W końcu mowa o zupełnie innych budynkach, a najczęściej i odmiennej skali samych kwot, gdyż domy są dużo droższe od większości mieszkań. Deweloperzy od lat chętnie inwestują w nowe bloki mieszkalne w dużych miastach, gdyż jest na nie ogromny popyt i niejednokrotnie udaje się je wyprzedać jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty na placu budowy. Z domami jest nieco inaczej, ponieważ klienci często upatrują nieruchomości, w której chcą spędzić resztę życia, zatem musi być ona bliska ideału. Trudno zatem planować takie projekty w ciemno, gdyż budowa jest kosztowna, a na kupca można czekać naprawdę długo. Z tego względu firmy deweloperskie wcale nie są przesadnie chętnie do budowania obiektów jednorodzinnych. Bardziej można u nich liczyć na bliźniaki czy najlepiej szeregówki, które z ich perspektywy są pewniejszymi i bardziej opłacalnymi inwestycjami, gdyż na takie segmenty szybciej znajdują konkretnych nabywców. W praktyce jednak szukając domów na sprzedaż, szczególnie w zakresie tych jednorodzinnych, można liczyć na większą liczbę ofert właśnie z segmentu wtórnego.
Cena
Ważnym aspektem kierującym dużo grono kupujących na rynek wtórny jest cena. Nie jest tajemnicą, że deweloperzy wręcz zawyżają ceny sprzedawanych przez siebie domów, żeby ich budowa była dla nich naprawdę opłacalna, przez co tego typu nieruchomości z segmentu pierwotnego są bardzo drogie. W kategorii wtórnej stawki są znacznie niższe, choć czasem trzeba się liczyć z tym, że dodatkowe nakłady finansowe trzeba przeznaczyć na odnowienie czy wyremontowanie budynku. Aspekt cenowy wciąż przemawia jednak za tym rynkiem, zwłaszcza że sami właściciele są bardziej skłonni do negocjacji niż deweloperzy.
fot. pexels.com
Szybkość transakcji
Na tym tle widać w zasadzie jeden z największych atutów rynku wtórnego, a więc fakt, że jeżeli nie wybierzesz domu do gruntownego remontu, tylko taki w niezłym stanie, możesz się do niego naprawdę szybko wprowadzić. Czasem właściciele potrzebują jeszcze paru tygodni na dopięcie zakupu nowej nieruchomości dla siebie oraz przeprowadzkę, lecz po tym czasie już można zamieszkać w takim domu. Nie brakuje i sprzedających, którzy udostępniają lokum praktycznie od ręki. Na tym tle wygląda to zgoła inaczej na rynku pierwotnym, gdzie w optymistycznym wariancie dom powstał już w stanie deweloperskim, ale jego wykończenie pod klucz potrwa jeszcze przynajmniej kilka miesięcy. Bardzo często jednak budowa dopiero rusza, a na gotowy dom można liczyć najwcześniej za rok czy dwa lata. Ramy czasowe rozciągają się jeszcze bardziej przy samodzielnej budowie domu, co potrafi trwać nawet kilka lat.
W mieście czy poza nim?
Podczas gdy w przypadku mieszkań większości kupujących zależy jednak na tym, żeby znaleźć się w obrębie miasta, w kategorii domów nie jest to już często aż tak ważne. Niektórzy szukają oczywiście nieruchomości w mieście, ale nie brakuje osób zainteresowanych przeprowadzką do okolicznych miejscowości. Wynika to z faktu, że na domy decydują się najczęściej osoby ustatkowane, które już założyły rodzinę lub planują to zrobić w niedługim czasie. Zwykle zwraca się już wtedy mniej uwagi na atuty wielkomiejskiego życia, a istotniejsze staje się to, żeby okolica była spokojna, z dużą ilością zieleni i warunkami sprzyjającymi wychowywaniu dzieci. W takich okolicznościach przeniesienie się pod miasto staje się czasem atutem, a nie wadą, podczas gdy same ceny są przystępniejsze niż w ścisłym mieście.
Na co uważać, szukając domów na sprzedaż z rynku wtórnego na Grunwaldzie w Poznaniu?
W kontekście domów na sprzedaż z rynku wtórnego na Grunwaldzie w Poznaniu oraz w innych rejonach miasta koniecznie trzeba zweryfikować wszystkie aspekty prawne. Zakres dokumentacji będzie w tym przypadku dość szeroki, gdyż poza kwestiami właścicielskimi powinno się sprawdzić, czy sama nieruchomość została wybudowana zgodnie z prawem. Nie mniej ważnym etapem jest przegląd stanu technicznego budynku, ze szczególnym uwzględnieniem elementów, które mogłyby generować konieczność przeprowadzenia poważnych prac remontowych.
Aspekty prawne
Przy transakcjach dotyczących domów do zweryfikowania jest więcej aspektów prawnych niż przy mieszkaniu. Podstawowym dokumentem pozostaje księga wieczysta, z informacją o właścicielu i tym, czy ma on rzeczywiście prawo do sprzedaży nieruchomości. Oprócz tego można się dowiedzieć o ewentualnych ograniczeniach, przykładowo służebności przejazdu i przechodu, a także o hipotece. W rejestrze gruntu można sprawdzić dane właściciela, numer ewidencyjny działki lub informacje o danym obszarze. Rozsądne jest też sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, z którego można się dowiedzieć, czy w okolicy nie powstaną jakieś uciążliwe drogi lub obiekty, a do tego znajdą się tam ważne informacje odnośnie do ewentualnej rozbudowy, jeżeli nabywca zdecydowałby się na takie działanie. W interesie kupującego leży sprawdzenie, czy dom powstał na pewno zgodnie z pozwoleniem i projektem. Można poprosić zatem dotychczasowego właściciela o pokazanie szeregu dokumentów, w tym pozwolenia na budowę, projektu budowlanego, ogłoszenia zakończenia budowy albo protokołów kominiarskich, o instalacji elektrycznej i gazowej.
Stan techniczny
Ogólny stan techniczny można często ocenić na pierwszy rzut oka, lecz jest kilka elementów, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Na pewno przyjrzyj się dokładnie ścianom i podłogom, na których nie powinno być żadnych pęknięć i zacieków. Sprawdzić powinno się także szczelność dachu, więc warto zajrzeć na strych i zobaczyć, czy nie ma żadnych dziur. Dowiedz się, jak wyglądają kwestie ogrzewania, a więc jak ogrzewany jest dom, jakiego typu jest zainstalowany piec i ile kosztuje ocieplenie wnętrza w okresie zimowym. Niektóre nieruchomości okazują się naprawdę drogie w utrzymaniu w sezonie grzewczym. W środku domu dobrze jest sprawdzić stan łazienek i kuchni, gdyż remonty tych pomieszczeń są zwykle najdroższe. Poza tym rozsądnie jest zapoznać się z otoczeniem budynku, szczególnie w zakresie garażu lub dostępności ewentualnych zewnętrznych miejsc parkingowych. Dużo osób chętnie kupuje tanie domy wymagające pewnych remontów, ale przed zakupem trzeba zweryfikować, czy inwestycja się opłaci. Zdarzają się bowiem nieruchomości, gdzie dom jest w tak złym stanie, że lepszym rozwiązaniem okazuje się jego zburzenie i postawienie nowego budynku. Domy na sprzedaż w Poznaniu z rynku wtórnego są często poszukiwane przez nabywców, którzy nie chcą czekać na budowę czy wydawać ogromnych pieniędzy u deweloperów. Do takiej nieruchomości zwykle można się szybko wprowadzić. Warunkiem udanej transakcji jest oczywiście sprawdzenie zawczasu statusu prawnego lokum i jego stanu technicznego. Zachęcamy do skorzystania z ofert dostępnych na WGN.